4 Eylül 1922 Kutlu Olsun!


İçişleri Bakanlığı'nın meskun mahallerde silah atılmasını yasaklayan genelgesi, Kütahya'nın Simav İlçesi'nde kurtuluş törenleri sırasında mor ve sarı zeybekler tarafından 84 yıldan bu yana kuru sıkı olarak atılan şirşane adlı silahların susmasına sebep oldu.


Simav Kaymakamı Günay Özdemir'in talimatıyla ilk kez bu yıl tören sırasında silahlarını ateşlemeyen zeybekleri, "Karara saygılıyız. Yaren geleneğiyle yetişmiş birileri olarak büyüklerimize karşı gelmeyiz. Kurtuluşu canlandırmak amacıyla 84 yıldan bu yana kuru sıkı olarak attığımız şirşanelerimizi bundan böyle sadece elimizde taşıyacağız" diye konuştu.

Mor ve sarı zeybekler adına konuşan yaren başı Mehmet Yavuz, "Türkiye'de sadece Simav'da zeybeklerde bulunan ses çıkarması için ucu genişletilmiş özel yapım şirşane dediğimiz silahlarımızı barutla doldurup ateşliyorduk. Kimseye bir zarar vermesi söz konusu değil. 84 yıldan bu yana sadece Simav'ın kurtuluş günlerinde kullandığımız silahlarımızı genelge doğrultusunda bundan böyle ateşlemeyeceğiz. Gösteriler sırasında elimizde taşıyacağız. Yasalara uymak zorundayız" dedi.

Geçen sene durum bu idi,bakalım bu sene nasıl olacak.Simavı'ın kurtuluşu 4 Eylül 1922 tekrar herkese kutlu olsun...

S.Y.

Hiç yorum yok:

Arşiv